Захари Белчев ~ вторник, 15 декември 2009 в 13:39принт
Обществена тайна е, че в България полицейските комуникации са едни от най-уязвимите и често биват използвани от криминални структури, за да изпреварват действията на ченгетата. При множество успешни полицейски операции често биват залавяни престъпници, които използват апаратура, настроена на полицейските честоти. Това би могло да се установи и само с една бегла справка в сводките на МВР.
Радиостанции, честотни скенери, заглушители за мобилни телефони, антенни усилватели, антирадари и всякакви подобни технологии, с които могат да бъдат проследявани действията на органите на МВР, се използват от бандитите. Престъпниците се усъвършенстват все повече и използват все по-добри методи за намеса и подслушване на полицейските комуникации.
Това начинание се оказва, че не е нито толкова трудно, нито пък достатъчно скъпо, за да не може да си го позволи дори и най-обикновен лаик. Радиостанции, които могат да се настройват на полицейските честоти, се продават навсякъде, а цените им често не надхвърлят и стотина лева.
Разбира се, има и по-професионални и скъпи преносими приемници, които варират на цени от 200 до 1000 лева. Подобни най-често се използват от криминалния контингент, както и от радиолюбителите. Естествено, повечето законно продавани радиолюбителски трансивъри (приемо/предавател) са фабрично заключени за предаване извън любителския диапазон. Това, разбира се, не пречи да бъде пренастроено. След малка хардуерна модификация започват да работят на предаване и извън любителския диапазон.
Сред едни от най-разпространените преносими радиостанции са “Алинко”, “Алан”, “Комодо” и “Моторола”. Почти всяка фирма, която произвежда радиостанции, предлага на пазара множество модели с различни приложения. В търговската мрежа е лесно да се намерят любителски радиостанции с обхват на 27 МHz, както и такива с обхват на 440 MHz, но с мощност на предаване от 0,5 до 1 Ват. По тези радиовълни се прихващат станциите на пожарна, полиция, гражданска защита, летищните комуникации и т.н.
Продажбата на скенери за този тип устройства също е свободна, но за използването им са необходими съответните лицензи. Това не винаги е задължително, особено пък за криминалните структури. Сдобивайки се с такова устройство остава единствено настройката на съответните канали, честотната девиация и разбира се, дали да е с или без субтонове. С такава техника могат да се слушат станциите на полицаите, частните охранители и всякакъв род комуникации в този диапазон.
Чисто законово само по себе си използването на тези честоти не е забранено, а се наказва единствено заглушаването им или излъчването на тази честота. Така дори и заловени с подобна техника, бандитите често се измъкват. Наказанието, което е предвидено в Наказателния кодекс е до три години лишаване от свобода. Отделно, за да бъде осъден някой, той трябва да бъде засечен от службата за контрол на радиосъобщенията, че е ползвал радиостанция на неразрешена честота.
Полицейските канали, разбира се, не се слушат само от бандити. Ползват ги редовно криминални репортери, радиолюбители, членове на ловни дружинки и тийнейджъри, които се радват, че са успели да засекат полицията. Честа практика за слушане на каналите на полицията имат частните охранители, шофьорите на линейки и таксиджиите.
Мнозина радиолюбители твърдят, че и с най-обикновен радиоприемник може да се прихване честотата на полицията. С някое старо радио, което може да слуша на 120MHz на АМ, лесно могат да се прихванат полиция, Бърза помощ, пожарна, службите за Пътна помощ и такситата. Става и с всеки радиоприемник за тези честоти или най-вече със скенер с много широк диапазон. Разбира се, подобни техники, законно или не, но могат да се открият лесно в търговската мрежа, най-често на пазари като “Илиянци”, твърдят запознати.
Криминалният контингент не се спира единствено да слуша какво си говорят ченгетата, но и често манипулира техните действия. Обикновено такива похвати се използват от извършителите на зачестилите в последно време отвличания, крадци, блокиращи СОТ инсталациите и бегълци, нежелаещи да бъдат проследени чрез GPS системите. За целта се ползват заглушители, които могат да бъдат открити в търговската мрежа на цени от 500 до 2000 лева. Има и много по-скъпи професионални варианти, които се използват от военните и тайните служби, но тази техника обикновено е трудно преносима, не предоставя необходимата мобилност и е прекалено скъпа.
У нас един от най-разпространените варианти за заглушаване на системите е от типа “Смерч” и е руско изобретение. Доскоро е било на въоръжение на руските свързочни служби, използвало се е и при спецакции. Ползват се и т.нар. GSM модулатори, които са с много висока мощност и диапазон на действие.
На Балканите и най-вече в България и Сърбия има утвърдени спецове, които сглобяват такива устройства от части, които се намират на специализирания пазар. Големите организирани банди предпочитат самоделките, защото при фабричните има специфични кодове, по които и те могат да бъдат индентифицирани от спецове, запознати с технологията им.
Модулатори се предлагат официално на пазара и струват не повече от 1000-2000 лева. Блокират сигнала в радиус на определен диаметър. Предлагат се от чужди фирми, но има и българско производство. Последна дума на техниката са миниатюрни трансмитери, които се монтират върху самия мобилен телефон. С такива устройства разполага охраната на престъпните босове. Те са монтирани както в колите им, така и на самите мобилни телефони. Отделно създават „специфичен шум“, който пречи на подслушването. Част от екипировката са и детектори за подслушвателни устройства. У нас те се разпространяват свободно и дори в интернет има публикувани схеми за тези, които могат да си ги направят сами.
В търговската мрежа се предлагат и апарати за професионалисти. Например може да се намери комбиниран 3 в 1 заглушител: GSM+GPS+GPRS. GPS заглушителят е създаден, за да блокира сигнала, който се изпраща чрез GSM/GPRS мрежата. Заглушава GPS L1 система и всички мобилни телефони в радиус 15 метра, също така блокира сигнала на стационарни безжични телефони. Има 4 антени, може да работи 24 часа без прекъсване, ако е включен, а акумулаторната батерия издържа 4-5 часа. В комплект е с два адаптора: за автомобил и обикновен. С подобни модулатори могат да се заглушат както сигналите на СОТ системите, така и на всички мобилни телефони, включително и на 3G-мрежата.
В различни сайтове в интернет се предлагат и други, забранени от нашите закони устройства, които спокойно могат да влязат в оборудването на всеки престъпник. Например подслушвателни устройства за сим карти. Позволява проследяването на телефонни разговори, които се водят от даден номер, като приема изходящи и входящи повиквания. С такова устройство ще слушате директно диалога на другата страна. Ако не е включена тази функция, устройството ще ви позвъни при засичане на звук. Дава възможност за контролиране отдалече чрез SMS команди.
Мнозина специалисти в бранша на телекомуникациите са на мнение, че технологиите напредват достатъчно бързо, но по-адекватно на тях реагират предимно представителите на криминалния свят, отколкото тези на държавата и в частност полицията. За това и при множество полицейски акции често се получават провали, а престъпниците стават неуловими за представителите на закона.
Последна актуализация: 15 декември 2009 14:52
Абе стига притеснения, обикновените честоти на полицията се ползват за разни справки на крадени автомобили, хулигански прояви и други, минали на червно. За спец. акции има други канали и честоти, системи като Тетра, която има вече и полицията и армията. А ако някой ми каже, че подслушва системата Тетра или честотите на баретите много ще се учудя. Пък спец.службите преди акюция си правят настройки които са далеч над 170мхз.