петък, 22 юни 2012 г.

Има един бранш в България, който бележи завиден ръст въпреки кризата и продължаващото свиване на потреблението. И то не от експорт, а от вътрешния пазар. По официални данни.

Феноменът се нарича "високоалкохолни напитки". Приходите от акцизи от тях през първото полугодие на тази година са се повишили с близо 20% в сравнение с първите шест месеца на миналата година - 48.3 млн. лв. спрямо 40.5 млн.

Резултатът е постигнат при същата акцизна ставка, както и през 2009 г., която се плаща на градус твърд алкохол и не зависи от другите промени в себестойността на ракията. И при положение че според всички участници на пазара потреблението на твърд алкохол не се е увеличило, дори напротив - отбелязва лек спад в сравнение с миналата година.

По данни на Агенция "Митници" закупените бандероли през първите шест месеца са се увеличили с около 2 млн. броя. През този период производители и вносители са платили 21 748 352 стикера при 19 368 914 година по-рано. Само през юни според информацията, предоставена от митниците, са внесени 11.3 млн. лв. от акциз върху високоалкохолни напитки, което е с 50% повече в сравнение със същия месец на 2009 г.

"Ако се съди по данните на митниците, браншът трябва да цъфти, а на практика не е така", каза пред "Дневник" дистрибутор, пожелал анонимност. От Българската асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки също признават, че пазарът не се е увеличил.

"Определено повишаването на приходите от акцизи е чисто техническо и не се дължи на по-високата консумация на алкохол в страната", категорични са от бранша. Тогава?
Изсветляване

Две са основните версии за случващото се. Според голяма част от вносителите и някои малки местни производители - всички пожелали анонимност, големи български фирми излизат на светло, но още не е ясно с каква част от продукцията си. "Откакто започнаха акциите на МВР, много от българските фирми, които дотогава не купуваха достатъчно бандероли, започнаха да увеличават бройката", смятат вносители.

Официалната версия на асоциацията на производители, вносители и търговци на спиртни напитки е друга. "Една от причините за увеличените приходи от акцизи е, че колегите се подготвят за периода, през който ще монтират измервателни уреди на казаните си и заради това ще трябва да забавят работата си", казаха пред "Дневник" оттам, но също не пожелаха да бъдат цитирани персонално.

Измервателните уреди, с които митниците ще могат да следят количествата на действително произведения алкохол, са задължителни от октомври (виж карето).

От асоциацията посочват и друга причина - до юни компаниите, чийто брой не е променен от 2009 г. досега,  се презапасявали с бандероли в очакване на летния сезон.

"Единственият въпрос е защо не са се презапасили по същия начин миналата година", коментира изпълнителен директор на малко предприятие за спиртни напитки. По думите му не е тайна, че големите фирми са започнали да лепят повече бандероли в страх от проверките на митниците и МВР.

В началото на юни след няколко големи проверки на данъчни складове и алкохолни производители премиерът Бойко Борисов заяви, че няма да се среща с бранша, докато продукцията му не стане 100% легална.

"Ако не, ще им затворя заводите, и то скоро", заяви тогава премиерът. После вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов внесе уточнението, че правителството не иска да затваря фабрики, а да въведе ред и дисциплина в тях.

Изявленията дойдоха, след като в началото на май МВР и приходната агенция започнаха акция "Акцизите", в рамките на която се проверяваха най-големите производители на алкохол в страната - винзаводите в Пещера, Карнобат, Търговище.

Според първоначалната информация от изпълнителния директор на НАП Красимир Стефанов акцията е била в резултат на установените в последните месеци цистерни с алкохол с неизяснен произход и с нередовни бандероли и оттам ощетяване на бюджета заради укрит ДДС.

Впоследствие от МВР излезе официална информация за злоупотреби, свързвани само със завода на "СИС индъстрийз" в Карнобат. Полицията откри и задържа около 250 хил. бутилки с фалшиви бандероли, произведени в завода.

Облепянето на бутилките с фалшиви бандероли или изобщо липсата на бандероли са сред най-честите нарушения на производителите, които засичат и митническите инспектори, отговорни за контрола върху акцизните складове.
Пазарът

По данни на бранша през 2009 г. в България са изпити около 72 млн. литра твърд алкохол. Информацията от митниците показва, че закупените през годината бандероли са 38.9 млн., от които са влезли 94 млн. лв. акцизи. Над 90% от продажбите на пазара са от български марки, вносните държат по-малко от 10 на сто. С най-голям дял продължава да е ракията - около половината от пазара, следвана от водката и уискито.

Проверка на "Дневник" в големите търговски вериги установи, че цените на евтиния български алкохол са се увеличили с около 1-2 лв. в сравнение с края на миналата и началото на тази година въпреки липсата на обективни причини - инфлация, поскъпване на суровините или работната ръка и др. Минималното поскъпване на електроенергията от 1 юли - по-малко от 2%, също не може да доведе до подобен ефект.

В същото време вносният алкохол е поевтинял с подобен марж от 1-2 лева и съвсем се е доближил до местните спиртни напитки от високия ценови сегмент. Така цената на шише ракия от ниския ценови клас се движи в диапазона 7-10 лв., скъпите стигат и до 30 лв. Цената на бутилка уиски в същите разфасовки е около 20 - 30 лв. за по-младите питиета.

Стойността на акциза в цената на алкохола е около 5-6 лв. в зависимост от големината на бутилката.

На фона на засиленото купуване на бандероли от бранша не очакват консумацията на алкохол в страната да се увеличи. Това се потвърждава и от изследване на "Глобал бизнес консултинг" от юни, според което половината от компаниите в хранително-вкусовия и алкохолния бранш не очакват промяна на печалбите и приходите си.

Според доклад на "Икономист интелиджънтс юнит" подобрение на бизнес климата в страната и повишаване на консумацията може да се очаква едва през 2011 г.
Нонстоп контрол

В края на септември изтича срокът, в който производителите на алкохол трябва да монтират измервателни уреди в своите предприятия. Чрез тях ще се следи какви количества течности преминават през съоръженията на всеки етап от производството. Гратисният период за монтиране на уредите е три месеца, като започва да тече от проверката на Агенция "Митници", с която се определят контролните точки в предприятието. Първите проверки започнаха през юни.
От Агенция "Митници" обясниха пред "Дневник", че в момента се извършват проверки на обектите, които са поискали да им се определят контролните точки. Законът предвижда и хипотеза икономическият оператор сам, без консултация с митниците, да определи контролните точки и да монтира уредите, обясниха от митниците. Тези предприятия ще бъдат проверени, след като мине гратисният период.

Бандерол, власт и алкохол

16 Февруари 2009
 
Как фалшиви акцизни лепенки смазват механизмите на властта
Концентратите на винпром “Пещера” се продават на необяснимо ниски цени. Преди повече от година от Асоциацията на производителите на спиртни напитки съобщиха, че трите най-големи производителя на алкохол у нас използват фалшиви бандероли, което позволява напитките да се продават под себестойността си. “Пещера” е най-големият производител. Снимка: Реклама на винпром “Пещера”
Обвиняват освободената данъчна шефка Мургина за неизпълнение на бюджета за акцизите с около 1 милиард лева – от ДДС, от корпоративен данък и др. Към 600 млн. лева били откраднати с разни схеми. Дали е така точно, тепърва ще се доказва. Но има една очевидна кражба, която става пред очите на всички и държавата стои безучастно. По-скоро съучастнически прикрива кражбата. Това е търговията с високоалкохолни напитки.
Бутилка евтина ракия или водка в България струва между 3 и 3,50 евро.
Бутилка качествено вино – 4-5 евро.
В страните от ЕС най-евтината бутилка концентрат е около 7-8 евро, а най-евтиното качествено вино – 2-3 евро.
Има нещо много сбъркано в държава, където концентратите са по-евтини от виното.
Как се стигна до тези особености на българския национален алкохол? Как стана така, че хората в България се наливат с концентрати, за сметка на виното?
Има един прост отговор, който е публична тайна – фалшиви бандероли. Може да се добави - контрабандата на спирт. Също и технологичните тънкости - концентрати се правят вместо от дестилат, от чист спирт. Но това е вторично.
Основното са фалшивите бандероли. На пръв поглед – нищо лошо. Голяма работа – някаква фалшива лепенка. Потребителите са доволни от евтините концентрати. Но това е някак като измамното усещане на жабата, която постепенно, с бавно загряване, се сварява в тенджерата. Така е и с евтиния алкохол – България се превръща в страна за алкохолен туризъм. Основните групи туристи у нас се наливат до безпаметност по уж престижните ни курорти. Българското население мре от инфаркти и инсулти (България води класациите в Европа по смъртност от тези две болести), по кръчмите се лее евтин алкохол, а винарската индустрия все повече го закъсва, поради невъзможност да се конкурира с ниските цени на концентратите. На този фон последна грижа е, че държавата търпи главоломни загуби от акцизи.
В какво се състои номерът?
Бандеролът е акцизна лепенка – знак за платен акциз.
Когато един производител иска да произведе примерно 300 000 бутилки концентрат, той трябва предварително да си плати акциза, като купи 300 000 бандерола за около 1 млн. лв. (една бандеролова лепенка е на цена над 3 лв. - според градуса на питието). Ако обаче производителят лепне фалшиви бандероли на половината произведени бутилки, ще си спести към 400 хил. лв. Фалшивите бандероли вървят според качеството – между 10 ст. до близо лев. Така въпросният производител си спестява разход по 2,50-3 лв. на бутилка, колкото е акцизът. Може да продава продукцията си на ниски цени и да смачка конкуренцията, която лепи истински бандероли.
Така се разоряват законните производители, които си купуват бандеролите от данъчните и си плащат акциза. А незаконните, които продават евтини концентрати с фалшиви бандероли, завземат пазара.
Бандеролът има защитни елементи – специална хартия, специален печат (печата се в печатницата на БНБ), холограмен знак, сериен номер като банкнота. Но България е царството на фалшификатите. Прочу се като печатницата за фалшиви пари на Европа, колко му е някакви бандероли. В последните 15 години са печатани най-разнообразни фалшификати на бандероли – от нискокачествени, които са с един и същ сериен номер, до най-висококачествени, които минават на тест с ултравиолетова светлина и може да ги различи само експерт по фалшиви пари. (Впрочем, преди няколко години единствената експертка в данъчното, която разпознаваше фалшивите бандероли, беше пребита с железен прът на автобусната спирка близо до дома й. Счупиха й зъбите и ръката - на 63-годишна жена. Все едно нищо не се беше случило. Отмина без особен шум, без държавата да се погрижи да нанесе удар върху производители и печатници).
Кои са обаче производителите на алкохол, които използват фалшиви бандероли? Тук вече си проличава колко държавата в лицето на МВР и данъчни участва в заверата с фалшивите бандероли. Повече от 10 години, ако се случи данъчни да заловят в някой склад бутилки с фалшиви бандероли, не обявяват на кой производител са. Имаше дори куриозен случай отпреди няколко години, когато данъчни заловиха алкохол с фалшиви бандероли в “Била” и “Метро”. И глобиха супермаркетите, че продават такъв алкохол, но не обявиха на кои производители е алкохолът, нито ги глобиха.
Кои са те, е публична тайна.
Промоция на мастика за 5,10 лв. за бутилка 0,7 л плюс малка бутилчица 0,2 л. Само акцизът и ДДС-то е колкото крайната цена. Винзаводите в Пещера и Карнобат продават на необяснимо ниски цени. Снимка: архив e-vestnik
През септември 2007 г.
за първи път някой каза “Кралят е гол”
На пресконференция в София Павлин Найденов, един от председателите на Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на алкохол, обяви, че най-големите производители на алкохол у нас използват фалшиви бандероли. Найденов беше директор на “Селект дистилъри”, една от фирмите производителки на алкохол, но не от големите. До него на пресконференцията седяха още няколко от членовете на асоциацията - представителката на “Джони Уокър” и “Смирноф” за България Ели Герганова, един от шефовете на “Вини”-Сливен. Някои вестници изтълкуваха изнесените данни като война на дребните производители срещу големите. Но данните бяха потресаващи сами по себе си – според изчисленията на асоциацията, за една година невнесеният акциз за алкохол е в размер на 170 млн. лева.
А количеството платен акциз за алкохол към онзи момент е паднало 4 пъти за 2 години - до около 50 млн. лева за 2007 г. А през 2005 г. е бил внесен акциз за алкохол за около 180 млн. лв. Все едно, че българинът е спрял да пие. А е точно обратното – пие повече, но производители използват все повече фалшиви бандероли, с покровителството на властите.
Найденов не спомена имената на трите големи фирми. Те обаче са добре известни – най-големите производители на алкохол у нас са заводите на “СИС индустрис” край Карнобат, винпром “Пещера” и винпром “Търговище”.
Асоциацията е направила анализ, който показва, че тези три производителя продават алкохолната си продукция на нереално ниски цени. Стойността само на акциза за бутилка концентрат 0,7 л е над 3 лева (в зависимост от градуса), а по магазините се продаваха такива бутилки концентрат на промоция с крайната цена дори 5 лв. с ДДС. Само стойността на спирта в бутилката е около 1 лв. с ДДС (за водка и др.) или 1,60 лв. и нагоре с ДДС за ракия. Като се прибави акцизът и др. разходи такава крайна цена става абсурдна. Тоест – под себестойността, което е нереално само по себе си, и дори да няма фалшификации на бандероли се преследва от Закона за защита на конкуренцията.
Какво още изнесоха организаторите на тази пресконференция?
Според проучване на асоциацията
месечната консумация на алкохолни напитки в България изглежда така:
- Най-голямата група производители Пещера-Плевен-Ямбол (ракия “Пещерска”, “Стралджанска”, “Ямболска”, “Кайлъшка”, водка “Флирт” и др.) продава от порядъка на 1 милион и 400 хиляди литра алкохол месечно.
- Втората група – СИС Индустрийс (производител на ракии “Грозден”, “Карнобат”, водки “Савой клуб”, “Мери Джейн” и др.) продава от порядъка на 1 милион и 300 хиляди литра.
- Третата група – Търговище (продуктите с марка “Търговище”), продава от порядъка на 500 хиляди литра.
“Като се съпоставят тези данни с данни от Агенция Митници и предвид безумно ниските цени, на които продават - с половин до 1 лев по-малко от себестойността, а при мастиката – до 2 лева, единственото ни обяснение е, че се продава с фалшиви бандероли”, каза тогава Найденов.
Положението с тези производители, основно първите двама, е още по-сложно, защото в производствените им разходи трябва да се калкулират и по около 1,5-2 млн. лв. телевизионна реклама на продуктите им годишно – на толкова я изчисляват мониторингите на телевизионната реклама в България. Тоест – цените им за бутилка концентрат около 6-7 лв. са още по-нереални.
Той като бутилката с фалшив бандерол автоматично става нелегална, тя не може да се продава с фактура. Затова на борсите за алкохол е масова практика да се фактурира само част от количеството алкохол, което купуват търговците на дребно. Примерно, идва собственик на магазинче и купува 100 бутилки ракия и водка. Търговецът на едро му издава фактура само за 20-30 бутилки. Това създава проблем на търговеца на дребно – той на свой ред трябва да продаде без касова бележка 70-80 бутилки. Или да прави разни шашми, като маркира бутилките като друга стока. Но няма избор – той взима от най-рекламираните по телевизията и най-търсените питиета.
Ресторанти и заведения сключват директни договори с производители и се зареждат със стока на дъмпингово ниски цени, с по 2-3 лева под себестойността им. По курорти и дискотеки масово се дистрибутират концентрати наливно, в бидони.
От ценообразуването на мастиката, водката и ракията, съвсем ясно личи, че водка под 7,50 лева за бутилка 0,7 литра, е с някакви допълнителни приходи – или от неплащане на ДДС, или на акциз, или и двете.
Всичко това е
невъзможно да се организира без да има и политически чадър
,
МВР, данъчни, министерство на финансите да си затварят очите и т. н.
Че този бизнес се покровителства от служби и институции, си личи по няколко неща. Най-смешното беше, че седмица след споменатата пресконференция, на която няколко души се осмелиха да кажат “Най-големите производители лепят фалшиви бандероли”, ГДБОП направи тараш в завода на Павлин Найденов – “Селект дистилъри”. Не намериха нищо, но държавата удари онзи, който защити интересите й и се осмели да каже “Царят е гол”. Намериха в един склад за алкохол няколкостотин бутилки със стари бандероли (тоест – не могат да се продават с тях), на които собствениците на склада лепят нови бандероли, но фалшиви и обвиниха за това “Селект дистилъри” – вторият случай в българската практика, когато беше обявено име на производител, свързано с фалшиви бандероли. Впрочем малко по-късно въпросният завод спря работа.
Президентът Георги Първанов бе специален гост на Миньо Стайков (вдясно) при откриването на новата технологична линия на завода в Карнобат 2004 г. Снимка - Пресфото БТА
Другият случай на тараш в завод за фалшиви бандероли и обявяване на име на производител е “СИС индустрийс” – Карнобат. Първият път – през 1997 г., в началото на правителството на Иван Костов. Тогава министър е Богомил Бонев. Акцията на полицията е в складове, цеховете край Карнобат, офиси и дори жилища на служители от фирмата там. Според тогавашните съобщения на МВР са разкрити близо 1,2 милиона фалшиви бандероли, още неизползвани. Голяма част от тях били руски, за стока за износ. Полицаите съобщиха още, че са задържали общо 300 000 бутилки и натоварени камиони за вътрешния пазар, в които е имало бутилки с фалшиви бандероли. Не последваха никакви сакции за производителя. Години по-късно шефът на фирмата Миньо Стайков беше предложен от местната организация на БСП за депутат. На празника Трифон Зарезан 2004 г. президентът Първанов беше на откриването на новия цех на завода в Карнобат. А малко по-късно – през април 2005 г. - последва нов тараш в “СИС индустрийс”, този път в офисите на фирмата в София. Това приличаше на акция за сплашване и за орезиляване на собствениците с разпространените съобщения от пресцентъра на МВР. Някои наблюдатели тълкуваха акцията като атака на конкурентите от винпром “Пещера”.
3 години по-късно избухна скандалът с МВР и Румен Петков. Оказа се, че един зам.-шеф на ГДБОП е записан как контактува редовно по телефона с шефове от винпром “Пещера”, уговаря с тях какви подаръци получава. Изтече информация от парламентарна комисия след разпит на бивши шефове от службите, че главният секретар на МВР Валентин Петров (пловдивчанин) също е поддържал контакти с пловдивската фирма винпром “Пещера”, а Румен Петков е поставил чадър над хората в службата, от които е изтичала информация, включително от шефа на кабинета му. Скандалът доведе до оставка на министъра, а медиите се напълниха с реклами на винпром “Пещера”, като опит да се замаже скандалът. Цели страници пиар публикации за това колко пръв, важен и почтен производител е винпром “Пещера” задръстиха изведнъж вестниците. Откриването на пловдивдското изложение “Винария” беше отбелязано в няколко вестника със снимки на министрите Петър Димитров и Нихат Кабил на щанда на “Пещера”. Имаше информации колко златни медала е взел винпромът на изложението в Пловдив (при положение, че няколко винопроизводители взеха в пъти повече медали от “Пещера”).
В резултата на скандала производителят винпром “Пещера” за 2-3 месеца е купил повече бандероли от данъчните, отколкото за цялата предходна година. Но данните за бандеролите се държат в пълна тайна от данъчните.
В e-vestnik многократно сме се опитвали да получим информация от данъчните и от митницата колко бандерола са продадени за 2006 и 2007 г. Не получихме отговор. След няколкомесечни запитвания от митницата преди година ни отговориха, че общо събраните акцизи за алкохол са 70 млн. лв. Без уточнение – колко от какво и за какво.
Опитите да се доберем до информация, вече за 2008 г., продължават.
Продължават също и продажбите на евтини концентрати у нас.
Тоест – и използването на фалшиви бандероли.
Генерираните пари в сивия сектор от фалшивите бандероли са между 100 и 200 млн. годишно. С тях се финансират дори партии. И, както се казва, смазват механизмите на властта.

четвъртък, 14 юни 2012 г.

Нова престъпна схема: Измамници крадат фирми и ги източват – с видео

pariСамо чрез фалшива лична карта и подправени документи, измамници заграбват цели фирми, както и недвижимото имущество на истинските собственици. Жертвите най- често са чуждестранни компании, които са установили бизнеса си у нас. Случаите от началото на годината страховито са нарастнали, но до момента няма адекватни мерки за справяне с проблема.

В най- общия си вид, схемата изглежда по следния начин: agenciaИзмамникът отива в Агенция по вписванията, откъдето се сдобива с копия от документацията на набелязаната фирма, както и с личната информация за собствениците. После се подготвят фалшиви протоколи от общо събрание на компанията, с които се удостоверява, че управителят е сменен. След като се изготвят всички подправени документи, измамникът отива обратно в
За минути се преригистрира фирмата на името на измамника
За минути се преригистрира фирмата на името на измамника
Агенцията и за броени минути фирмата е пререгистрирана на негово име.
Месец по- късно, мошеникът отива вече като официален нов собственик на компанията в банката и източва целият й капитал. Освен фирмата обаче, измамникът може да се сдобие и с имуществото на жертвите си. Достатъчно е да извади справка за имотите на истинското лице, после да отиде при нотариус, който да оформи документи за продажба на трето лице.
Регистрираните случаи на пободни нагли кражби у нас са хиляди. В кризата измамниците стават още по- нагли и изобретателни, а и държавата няма механизми, с които да защити собствеността на гражданите си от такива набези.
Стоковият базар „Илиенци”, познат още като Световния търговски център, е мястото, където може да се купи всичко, включително фалшива лична карта. Издават се всякакви документи - нужни са само пари. Екип на bTV отиде до столичниа базар по сигнал и се заприказва с първия срещнат продавач на фактури, представил се като Тони.
Той обяснява, че може да се направи документ за самоличност както от новия, така и от стария вид. За получаването му се чака само два дни, а цената е 400 лева, като 150 от тях се дават като капаро.
След три дни Тони се обажда по телефона, а репортерът на bTV се среща с него на същото място и получава документа с новата си самоличност. „Търговецът” рекламира и други подобни „услуги”, които извършва – задгранични паспорти, дипломи, шофьорски книжки.
След като жената на Тони предава готовата фалшива лична карта, а самият той прибира остатъка от парите за поръчката, полицията се намесва. Продавачът от „Илиенци” е арестуван. Пред камерата на bTV отрича да е взимал пари, да е предлагал или давал фалшив документ. За стореното отрича и жена му.
Оказва се, че задържаният мъж е най-ниското ниво в йерархията. Той само приема поръчки и взема парите.
„Практиката показва, че организацията е добра, предпазливи са. Работят през човек, два, три, за да може по-трудно да се стигне до мястото, където се изготвят такива карти. С такъв документ може да се направи неправомерно прехвърляне на собственост, теглене на пари от банки и заложни къщи, оставяне на залог на крадени вещи...”, разяснява главен инспектор Донко Донков, Икономическа полиция-СДВР.
Тони ще отговаря за документни престъпления. Предстои да му бъде повдигнато обвинение.
В предаването "Разследване" ви показахме как само срещу 300 лева може да се изготви фалшива лична карта. Копието носи чужда снимка, но съдържа данните от оригиналния документ. Възможно ли е да станем жертва на финансова или имотна измама, ако се окаже, че личната ни карта е фалшифицирана?

Всеки нотариус е длъжен да провери документа в националната база с лични данни, преди сключване на сделката.

За да прекратят банковите измами с лични данни от камарата на нотариусите предвиждат системата с данни да стане достъпна за служителите в банковия сектор, както и в големите търговски обекти.

От Нотариалната камара напомнят да бъдем внимателни, когато предоставяме лични данни, тъй като с фалшива лична карта може да бъде продадена кола и дори да се припознае дете.

сряда, 13 юни 2012 г.

Килограми химикали и взривове открити при акцията на ГДБОП

Операцията тръгнала от село Дерманци и продължила в "Красна поляна"
13 юни 2012 09:35
75
Килограми химикали и взривове открити при акцията на ГДБОП
Снимка: архив, Булфото
Арсенал от силноопасни химически и взривни вещества е разкрит при спецакция на ГДБОП.
Операцията е започнала в село Дерманци, област Ловеч и е продължила в столичния ж.к. "Красна поляна", където вчера заради мерки за сигурност бяха евакуирани хората от блок 24-25, съобщиха от МВР.
Разследването тръгнало след пожар в стопанска постройка в ловешкото село Дерманци, възникнал към 3.10 часа вчера.
Имотът е собственост на 76-годишен мъж  На мястото веднага са изпратени екипи на полицията и пожарната.
В постройката, където е възникнал огънят, били съхранявани лесно запалими и избухливи химически вещества. Мястото е посетено и от служители на ГДБОП, извършен е оглед от следовател.
В хода на разследването е изяснено, че взривилите се вещества са оставени на съхранение от 40-годишния син на собственика на имота.
Той е задържан и в разговор с него станало ясно, че в обитаваното от него жилище в столичния ж.к. "Красна поляна" и в мазето към апартамента той държи неустановено количество силно реактивни химически и взривни вещества, оръжие и боеприпаси.
Създадена е организация за обезопасяване на района, изведени са хората, които живеят във входа.
Служителите на ГДБОП съвместно с колегите им от СДОТО претърсили и иззели опасните вещества и боеприпаси.
Още по темата
Поетапно са изнесени най-опасните вещества: 1,5 кг оловен азид - силно реактивно вещество, което по първоначални данни служи за направата на капсул-детонатори, около 15  различни по големина контейнери с прекурсори за направата на взривни вещества като калиев хлорат, калиев перхлорат, алуминий и др.
Иззети са още 20 кг черен барут, над 100 метра огнепроводен шнур, част от него - снаряден с детонатори, 100 възпламенителя, детониращ шнур, 500 боеприпаси различен калибър, 2 кг от веществото  тротил-хексоген, учебна противотанкова мина, взриватели за снаряди, 3 контейнера силно концентрирана сярна киселина, автомат "Калашников", 10 пистолета, като това е само най-опасната част от бойните и взривни запаси.
Претърсването и изземването от жилището е приключило снощи в 23.30 часа, след като са изнесени и обезопасени само най-опасните химически и взривни вещества.
Апартаментът  и мазето са запечатани. Предстои щателно претърсване на помещенията да продължи с изземване на оставащите значителни количества оръжия, боеприпаси и компоненти за изработване на самоделни взривни устройства.
Мястото е под охрана. Действията по разследването на адресите в Дерманци и София продължават днес.

четвъртък, 7 юни 2012 г.

Спиридонов разказа, че двамата са били установени като извършители на престъплението по колата, с която са следили жертвата си Динов. От иззетите мобилни телефони на бизнесмена полицаите са успели да установят точния маршрут, по който се е движил преди да бъде убит.
След като разгледали охранителните камери по пътя му, разследващите установили, че от влизането му в София (Динов е идвал от Благоевград) плътно го е следил автомобил Subaru.
Полицаите са успели да установят, че собственик на колата е Кирил. Установяването на собствеността на автомобила е отнело време и усилия на разследващите, защото Subaru-то се е водело на един човек, продаден е на трети, а последният му собственик е задържаният, обясни Ивайло Спиридонов.
Той обяви, че двамата арестувани всячески са се опитвали да се отърват от автомобила. В крайна сметка той е бил намерен на столична автоморга. При обиска на домовете на Кирил и Николай са открити доказателства, които ги свързват с престъплението и автомобила.
За момента СДВР няма мотив за престъплението, каза Спиридонов и поясни, че за момента няма връзка между убития Динов и двамата арестувани, няма поръчител, а разследващите не разполагат и с оръжието на убийството.

петък, 1 юни 2012 г.

09:46
01.06.12

Пари от взривен банкомат летяха в столицата

автор(и): Труд онлайн, прочитания: 1638, коментари: 2
Банкомат беше взривен през изминалата нощ в столичния квартал "Надежда", съобщиха от пресцентъра на МВР. Това съобщиха от пресцентъра на МВР. От ударната вълна са се разпилели голямо количество пари по тротоара. Тази нощ около 3:20 часа в Девето районно управление бил получен сигнал от охранителна фирма за взривен банкомат, монтиран на магазин от търговска верига в ж.к. „Надежда - 6".
На място пристигнали екипи на СДОТО-МВР, ТЗБОП-София, сектор „Престъпления против собствеността" към столичната дирекция.
"Дежурна оперативна група на столичната дирекция извършва оглед на мястото на инцидента. Няма пострадали граждани. Счупена е витрина на магазина", обясниха от СДВР.
Откраднатата от банкомата сума се уточнява.

Случаят с взривения през изминалата нощ банкомат в столичния квартал "Надежда" е вторият подобен. През октомври 2011 година беше гръмната устройство, разположено в центъра на село Мрамор. Тогава обаче не бяха взети пари.
Крадците предимно се опитваха да режат метала на банкоматите с разлини режещи машини. Най-често обаче е източване чрез скимиращи устройства.
През май 2010 година полицейска сирена спаси от обир банкомат, току-що напълнен с около 60 000 лева. Неуспешният опит бе извършен в столичния кв. Дружба 2. Пред банковия клон обирджиите отскубнали банкомата от входа на трезора, издърпали го на тротоара и започнали да режат кабелите на охранителната система. Полицейски екипи били на по-малко от километър и се отзовали на сигнала, след като алармата на СОД се задействала. Смята се, че сирената на патрулката е стреснала крадците и те избягали. Бандитите щели да качат банкомата в краден бус.
28.12.2008 - Банкомат на банка ДСК в град Бойчиновци бе разбит. Откраднати бяха наличните в него 58 000 лева.
03.02.2007 - Крадци задигнаха всички пари от банкомат на "Райфайзенбанк" в Ямбол, след като разбиха хранителния магазин, в който е монтиран.
10.01.2007 - Обраха банкомат в центъра на Разград. Откраднати са 14 000 лева. Банкоматът е на Централна кооперативна банка.