неделя, 19 май 2013 г.

Банките с бронирани стъкла до 2006 г.

Банките ще трябва да въведат по-сигурна защита срещу въоръжени обири до 30 септември 2006 г. Това гласят промени в съвместна наредба на МВР и БНБ, обнародвана в Държавен вестник. Стъклата в банките, които отделят касиера от клиента, ще трябва да издържат на стрелба, ако сумите, които се държат в наличност, са над 20 000 лв. Бронирани прегради трябва да има и на всички помещения в трезорите, където се държат над 20 000 лв. Според действащата досега наредба до 10 август банките трябваше да оборудват касите си с бронирани стъкла без значение колко пари в брой има в тях. За покриване на всички изисквания за сигурност финансовите институции трябваше да направят значителни инвестиции. Затова на банките се даде нов срок от две години, за да повишат сигурността си срещу въоръжени обири. Проектите на сигнално-охранителните алармени системи и камерите за наблюдение ще се изработват съвместно с Дирекция "Национална служба "Полиция" на МВР, гласят промените в наредбата. При спиране на тока централният компютър, който управлява алармената система на банката, ще трябва да работи на автономно захранване поне 12 часа, докато старото изискване беше 6 часа. Броят на изискваните детектори на алармите в едно помещение се намалява от 4 на 3, гласят още промените. Най-големите изисквания за сигурност са за сгради, където се държат суми над 120 хил. лв.
Стефан Кючуков

събота, 2 февруари 2013 г.

Крадци изкопават тунел на 10м от трезор със 100 млн лв.

Сградата на ОББ на Гара Искър. СНИМКА: ГЕРГАНА ВУТОВА
Организмът на Пламен Узунов беше свръх мобилизиран, но той не усещаше нищо - цялото му съзнание беше ангажирано с въпроса кой е прокопал тунел до мазето на ОББ - касовия клон на Гара Искър.
Там се събираха пари от цялата страна и в този момент може би имаше около 100 млн. лв. Отворът в циментовия под излизаше в помещение само на 10 метра от трезорите.
Това бе втората дупка в банка, която Узунов виждаше...
Всичко започна 9 часа по-рано с едно безобидно телефонно обаждане в централата на ОББ на площад "Света Неделя".
В 8 часа сутринта на 2 септември 2005 г., след като уведоми директора на столичната полиция, оперативният работник от сектор "Кражби" Цветан Пейовски каза на колегата си Драгомир Младенов да поиска спешна среща с шефа на сигурността на банката.
Пейовски беше научил от свои източници, дори не от доверен агент, че се подготвя голям обир. Информацията обаче беше малко бедна и хаотична: "...банка, Искър... копаят от 9 месеца, единият е електротехник.., под линия, един от групата е работил в мина..."
Първоначално полицаят дори реши, че става въпрос за Нови Искър, северно от София. Ходи няколко пъти там, оглежда района, но не откри нищо, което да отговаря на кратката информация. Действително оттам минаваше жп линия, но пък нямаше никаква банка наблизо.
Накрая установи, че това, което търси, всъщност се намира на 17 км по въздух от Нови Искър. Спусна се по бул. "Искърско шосе" в столицата и когато стигна до Гара Искър, видя клона на ОББ. Жп линиите минаваха на около 50 метра от нея. Най-вероятно това беше мястото.
В 8 часа сутринта на 2 септември Бойко Митев, шеф на сигурността на ОББ не беше особено любезен по телефона. Той чакаше високопоставена делегация от NBG - Националната банка на Гърция, собственик на ОББ.
Трябваше да посрещне ВИП групата на аерогарата и да я настани в грандхотел "София". В следващите два дни гърците имаха официални срещи с президента, с финансовия министър и с шефа на БНБ. Главата на Бойко Митев беше пламнала. И понеже не знаеше точно за какво става въпрос, отряза по телефона полицая Драгомир Младенов за среща в този ден.
Шест часа по-късно Цветан Пейовски и Младенов преодоляха с бърза крачка разстоянието от 740 метра от столичната полиция до банката и отидоха директно в кабинета на главния изпълнителен директор Стилиян Вътов.
20 минути след като му разказаха за евентуален тунел към клона на Гара Искър, целият отдел по сигурността на банката начело с Бойко Митев беше в офиса.
Около 15 часа двамата полицаи, Митев и колегата му Пламен Узунов започнаха обиколка на банковия клон. Влизаха от стая в стая, оглеждаха стените, прозорците, тавана и търсеха слаби места, откъдето някой би могъл да се промъкне вътре. Никой не гледаше много-много към пода.
Полицаите нямаха пълно доверие на банковите служители и не им казваха всичко, което знаеха. Митев и Узунов също се чудеха от своя страна дали пък тези служители на СДВР не идват да огледат системите им за сигурност, за да ги опишат после на някои крадци, и не ги допускаха навсякъде.
Взаимоподозрителната обиколка продължи около 120 минути и не даде никакъв резултат. От заплахата за банката нямаше реална следа.
Към 17 часа, след 2-часово неуспешно търсене, четиримата седнаха под една круша във вътрешния двор на банката и запалиха умислено цигари.
- Какъв може да е проблемът? - гадаеше на глас Пламен Узунов. - Какво може да ги води към банката? Ток, вода или нещо друго?
- Ток! Точно това е! Ток! Единият е електротехник! Къде са електромерите?! - викна обнадежден Цветан Пейовски и четиримата хукнаха обратно към банката.
От стълбището на първия етаж се спуснаха към мазето и застанаха пред тясно помещение вляво. В единия ъгъл бяха електромерите. Първи влезе да огледа полицай Пейовски. Той беше висок над 180 сантиметра и тежеше повече от 100 килограма.
Чудесни тегло и ръст за това, което му предстоеше в следващата секунда. Пейовски направи крачка напред и стъпи върху парче балатум на пода. Ходилото му обаче продължи да потъва надолу против всички известни правила на гравитацията.
Полицаят залитна, но стаичката бе много тясна и успя да се подпре на стената. Докато се изправи, другите дръпнаха балатума и ги лъхна остра миризма на гнило и на машинно масло от близката жп гара.
Двамата полицаи изтръпнаха, щом осветиха с фенерче дупката и видяха купчина косми, посипани по дъното на тунела. Това бе повече от сигурен знак, че някоя професионално подготвена група е на крачка от голям банков обир. Въпросът бе само кога ще влязат в трезора.
Късно същата вечер, след като приспаха гърците в грандхотел "София", на мястото се изсипаха всички шефове на Обединена българска банка. Изредиха се да гледат дупката в мазето и може да се каже, че толкова много хормони на стреса никога не бяха отделяни на това място още от построяването на сградата преди много години за нуждите на БНБ.
Банковите служители бяха стъписани - някой бе прокопал тунел до помещението с електромерите. Точно до него се намираше малката стая на денонощния трезор, една стена я делеше от обществения, зад който пък се намираше трезорът на банковия клон.
Изключително строга тайна беше колко пари има вътре, но според слуховете - между 70 и 100 млн. лв. А дупката, която в този момент никой не знаеше къде точно води, зееше само на 10 метра от тях. Това щеше да бъде най-успешната кражба от хан Аспарух до ген. Борисов.
Само преди месец директорът на касовия клон Любо Иванов оживено разказваше за голям обир на трезор в Бразилия и дори показваше снимки от интернет от мястото на събитието.
Тази вечер обаче дупката в помещението с електромерите освен мириса на влага и машинно масло разнасяше в касовия център усещане за неясна, голяма заплаха.
В банковия клон започна нощно съвещание. Шефовете на ОББ предлагаха дупката да бъде заровена моментално. Те не смееха да поемат риска да я оставят. Обмисляха и варианти по-голямата част от парите да бъдат преместени на сигурно място още на следващата сутрин. Някои трепереха как ли ще реагират гръцките собственици, като разберат какво се е случило?
Полицаите настояваха дупката да не се заравя и да се заложи капан за залавяне на бандата обирджии.
- Те сигурно ще влязат много скоро, това е уникален шанс да ги хванем. Ще вземем всички мерки да не стане беля. Ще поставим секретни постове. В стаята с дупката ще има микрофони и камери - настояваха Пейовски и Младенов. Накрая банкерите се съгласиха. Но те не знаеха с кого си имат работа.
На 27 метра от входа на касовия център на ОББ, точно до бул. "Искърско шосе", се намираше малка сграда на "Вивател". Така че още на следващата сутрин, след като откриха дупката и тунела, полицаите и служителите от банката потърсиха генерала от резерва Кирил Радев.
Бивш директор на НСБОП, той отговаряше за сигурността на компанията. Същия ден Радев им предостави една малка стая, която гледаше точно към банката и градинката срещу нея.
Там бе организиран център за наблюдение. Никой от трезора не трябваше да разбира, че наоколо има полиция, за да не предупреди крадците. Служителите от сигурността на ОББ купиха за 10 хиляди долара от фирма "Магнум 2000" малки микрофони и камери, които бяха умело прикрити в помещението с дупката. Сигналът от "бръмбарите" се предаваше към специален компютър. Той бе сложен в стаичката в сградата на "Вивател". Четирима мъже дежуряха денонощно там.
Отделно бяха поставени няколко секретни поста в градинката срещу банката и до една шахта от другата страна на жп гарата - на малко повече от 100 метра от ОББ.
Оказа се, че точно оттам са влезли под земята бандитите. Бяха поставили дори камъчета по специален начин около пластмасовия капак към катакомбите, за да знаят дали някой е пипал шахтата, докато не са били там. Това беше сигурен знак, мислеха си полицаите, че те не са се отказали от обира.
Скоро щяха да разберат, че бандата е копала месеци наред, за да стигне до мазето на банката. Служителите от СДВР пазеха по неизвестни причини в тайна операцията от колегите си от националната полиция.
Първоначално Пейовски и Младенов се притесняваха да слязат в катакомбите, за да търсят докъде ще ги отведе тунелът. Смятаха, че е възможно вътре бандата да е заложила бомба, подготвена да бъде взривена например при бягството след обира.
Накрая обуха гумени ботуши, нахлузиха дъждобрани и влязоха с фенери в ръка през шахта близо до входа на ОББ. Спуснаха се на около 5 метра под земята и се озоваха в бетонен тунел, широк по-малко от 2 метра и висок около 1,50 метра, чийто тавана беше във формата на полукръг.
По средата долу течаха отходни води, които заливаха краката им до коленете. Стените бяха почернели от влага. Миришеше силно на плесен и машинно масло.
Пейовски и Младенов се движеха полуприведени, за да не си удрят главите в тавана. Напредваха бавно и задухът започна да ги замайва, когато видяха струпани стотици бели чували в тунела пред тях.
Точно там, където някой бе започнал да ги подрежда, в бетона от дясната стена беше пробита голяма дупка, от която започваше тунел. Нямаше никакво съмнение - човек от групата наистина беше работил в мина.
Тунелът бе прокопан като по конец. Беше висок около метър и широк в основата малко над 50 сантиметра. По тавана бяха наредени с перфектна точност метални платна за кофраж - дълги метър и широки 50 сантиметра. Отдолу ги поддържаха от двете страни тръби от метално скеле. Платната и тръбите бяха погълнати от плътен слой кафеникава ръжда.
Полицаите едва се провряха. Можеха единствено бавно да пълзят навътре. Вече нямаха никакво съмнение, че тунелът ще ги отведе право в банката.
Промъкваха се в мрака около 15 метра, когато тунелът направи завой на 90 градуса наляво. Точно тук копачите бяха заобиколили дебелите бетонни колони в ъгъла на банката. Месеци по-рано бяха взели от кадастъра срещу дребно заплащане под масата подробни планове на 3-етажното здание.
След завоя на по-малко от 5 метра тунелът свърши, а светлината отгоре се разливаше в мрака от тясната стая с електротаблата, откъдето влизаше и кислород.
Ако бяха продължили да копаят напред, след още 10-ина метра крадците щяха да се озоват под трезорите.
Как люлинската банда обра два пъти Ахмед Доган - четете следващите дни.

събота, 26 януари 2013 г.

Заловеният в Солун Йоско Йосифов, или както е известен Йоско Костинбродския, е замесен поне в 10 екзекуции на мафиоти от всякакъв ранг. Най-известната мишена на гангстера е ликвидираният през 2003 г. Филип Найденов – Фатик. Имаше версия, че Йоско от Безден стои и зад неуспешната екзекуция на Димитър Джамов, когато вместо него беше убит съдия по борба. Най-коментираното престъпление, за което беше обвинен Йоско, е свързано с безследно изчезналия хърватски килър Иван Може. Може, който беше съден и оправдан за убийството на Асен Петров – Шаки и полицая Кирил Живков, беше отвлечен от ресторант "Сливнишки герой" от Йоско и бригадата му, докато чакаше разрешение да се прибере в родината си. Според версията на гангстера от село Безден той качил Иван Може в джипа си, но не го убил, а само го шамаросал."Казах му, че където го видя, ще го бия и му препоръчах да изчезва от България. Захвърлих го на жп прелез", твърдеше пред съда Йосифов. До самопризнанията му се стигна, след като в джипа му бяха открити следи от кръв от Иван Може. Неофициално се твърди, че главата на Иван Може е била открита край язовир, но ченгета потулили убийството. Неотдавна Йоско бе оправдан за отвличането на хърватския килър, но според източник процесът ще тръгне отново заради откриването на нови доказателства, които уличават Йосифов като физически убиец на Иван Може.

Вече шеста година от "поступания“ хърватски килър няма ни вест, ни кост. Според сигнала до МВР Иван Може е намерил смъртта си само час, след като е бил похитен на 23 февруари. Може е бил убит лично от Йоско, при това по особено брутален начин – удрян с железни тръби от Костинбродския и бодигарда му Пуйката, както и от още двама. Това се случило около 2 след полунощ на 23 февруари 2007 г. Докато хърватинът е обработван и усмъртяван с железа, на лобното му място се явил повиканият от Йоско Радослав Лебешковски, който пристигнал с още двама човека. Новопристигналите разфасовали трупа на Може напъхали останките му в черни найлонови торби, а накрая заровили трупа на хърватина в обезлюдена местност край Сливница. Преди това групата на Лебешковски се погрижила за изчезването на македонеца Трайче, който придружавал Иван Може до ресторант "Сливнишки герой“.

Според информационния масив на МВР, който служи само за ориентировка на ченгетата кой бандит с кого е свързан, Радослав Лебешковски и брат му Митко първоначално са гравитирали около Митко Маймуняка. Те отговаряли за част от съхранението на парите, изкарвани от крадени и връщани за откупи коли от бандата на висаджията. След смъртта на Маймуняка Радо Лебешковски започнал да работи с Йоско от Костинброд, с когото допреди това вършел само отделни "мероприятия“. Криминалистите допускат, че групата на Йоско е действала като силов отряд срещу неизрядните платци, взели пари назаем с непосилна лихва от фамилия Лебешковски. Братята имат няколко заложни къщи, които действат, за да прикриват лихварската им дейност.

На Йоско Костинбродския се приписват също и отвличането на сина на Венци Стефанов, както и неуспешния опит за убийство на висаджията Николай Цветин – Близнака в тогавашния ресторант "Пчела" срещу хотел "Кемпински". Вместо него тогава беше гръмнат собственика на заведението. Той беше обявен за издирване по целия свят с червена бюлетина на Интерпол. Неговата снимка се появи в сайта след Христофорос Аманатидис-Таки и Николай Маринов-Малкия Маргин. Йоско изчезна в началото на юни 2010 г., след като полицаи атакуваха къщата му в софийското село Безден. Според оперативна информация на службите той е бил предупреден за акцията. Посред нощ неизвестен му казал по телефона: "В 6 часа чакай гости".

Известно е, че Йоско, заедно с аверите си Шаки и Борчо, е организирал похищението на боса на "Руен" и футболен клуб "Добруджа" Стефко Колев, който през 2001 г. беше пленен и освободен след платен откуп от 1 милион лева. Тогава част от парите за платения откуп се разпиляха на железопътна линия и бяха върнати от кантонер. Йоско Костинбродския дълго време успяваше да се измъкне сух от правосъдието въпреки многобройните си престъпления, а според мнозина чадърът над него е бил спуснат от енергийния олигарх Христо Ковачки.

Допреди 4 години Йоско и бандата му работеха съвместно с Ковачки – осигуряваха "кухи" ромски фирми на олигарха, чрез които се източваха енергийните предприятия на баровеца и хазната на Общинска банка. Неофициално се твърди, че Йоско е съумял да източи над 110 милиона лева оттрезора с благословията на Ковачки и прокуристката Радостина Димова.

Йоско влиза в обкръжението на Христо Ковачки благодарение на счетоводителката на олигарха Радостина Димова. 43-годишната бивша шефка на Общинска банка е любовница на Йоско от 2003 г. насам, а днес хора от обкръжението на Ковачки твърдят, че този престъпен тандем е съумял да открадне милиони левове от наследника на Косьо Самоковеца. Димова и Йоско се запознават през 2002 г. след инцидент пред къщата на бабата на Азис – именитата ромска врачка Станка. В този период копоите на Йосифов в Костинброд забелязват, че всеки ден пред портите на врачката паркира луксозна лимузина "Ауди" А8, от която слиза добре облечена закръглена дама.

Главорезите на Йоско на мига решават да похитят непознатата баровка и набързо събират информация за нея. Вергил, един от приближените до Йоско, умишлено джаска с джипа си лимузината на Радостина Димова, която е паркирана до къщата на бабата на Азис. В този момент банкерката на Ковачки е при баба Станка, а Вергил набързо успява да „респектира“ бодигарда на енергийния бос Илия. Когато научават, че Радостина Димова е служител на набиращия скорост енергиен мафиот Христо Ковачки, Йоско и хората му се отказват от намеренията си да я отвлекат. Изненадващо обаче пламва бурна любов между костинбродския гангстер и Димова. Малко след интимната им връзка, офисът на Христо Ковачки на бул. "Самоковско шосе" на ул. 1020 е обран от двама маскирани и въоръжени с калашници мъже. Гангстерите нахлуват малко след като е пристигнал оборотът от магазините „Европа“ и задигат 14 милиона лева. За кражбата Христо Ковачки набеждава зет си Никифор Вангелов, тъй като в този период не знае, че прокуристката му Радостина Димова е любовница на Йоско.

Малко след въоръжения грабеж Йоско от Безден и групата му поемат събирането на лошите кредити на Христо Ковачки, а също осигуряват и охрана на енергийния олигарх. Йосифов движи и ДДС измамите с „кухи“ фирми подизпълнители, чрез които Ковачки източва енергийните си предприятия. Разривът между Йоско и Христо Ковачки настъпва през пролетта на 2009 г., когато ревизия установява липсващи над 15 милиона лева от сметките на олигарха. Парите са отклонени от Радостина Димова и любовника й Йоско, които даже отварят няколко бензиностанции чрез съвместна фирма.

Ковачки изхвърля Димова от управата на Общинска банка, но не смее да заведе съдебно дело срещу нея заради ключовата роля на счетоводителката в ДДС измамите му. Опитът на Ковачки да притисне Радостина Димова с мутри да върне парите също е неуспешен. Малко след като шефът на охраната на Ковачки Петко Димитров – Кьопавото поставя ултиматум на Димова да прави „ресто“, двама неизвестни нападат и пребивате винкели охранителя на Ковачки.

Така Йоско от Костинброд успява да откаже енергийния крал от мисълта, че може да води гангстерска война с него и любовницата му. За да парира съдебен процес срещу себе си, Радостина Димова дава показания срещу Христо Ковачки през есента на 2009 г. Нейните сведения са подкрепени и от самопризнания на Йоско, който разкрива пред криминалистите детайлна схема, чрез която негови хора са източвали милиони от Общинска банка. Парите отивали при Ковачки, а Йоско получавал 10% от стойността на всеки изтеглен кредит. /БЛИЦ

петък, 11 януари 2013 г.

Столичната община планира да отпусне близо 2 млн.лв. за разширяване на системата за видеонаблюдение в столицата. Йорданка Фандъкова е подготвила доклад до общинския Приватизационен фонд за отпускане на тези средства, съобщи самата тя.
Камерите за видеонаблюдение сега са 1850 и са разположени в 208 общински училища, детски заведения и домове за социални услуги, посещавани от 100 000 деца, съобщи кметът.
По думите на Фандъкова през годината се предвижда да бъдат поставени камери в 5 училища в район "Младост", 2 в район "Студентски", в 3 училища и 6 детски градини в район "Подуяне", както и в 5 общински детски заведения в "Люлин" и 6 в район "Овча купел".
Видеонаблюдение се предвижда да бъде изградено и в 15 подлеза на бул. "Ботевградско шосе", а също така и на входно-изходните точки и по-важни кръстовища в район "Люлин".

сряда, 2 януари 2013 г.

Управляват светофарите централно



24.04.2009 / 18:16 - citybuild.bg
Централизирана система за управление на светофарните уредби се открива утре в София.
 
 
Утре, на ул. „Будапеща” 17 ще се открие централизирана система за управление на светофарните уредби

Системата обхваща 150 светофарни уредби, разположени по възловите кръстовища в София и позволява централизираното им управление.

За минута операторите ще могат да сменят режима на всеки светофар в системата, в зависимост от натоварването на кръстовището. 

Системата дава възможност изграждане на „зелени вълни" и „зелени улици".  В помощ на операторите на светофарните уредби са инсталирани и 120 камери, които обхващат напълно 11 кръстовища.

Под непрекъснато видео наблюдение и запис са следните кръстовища: бул. “Сливница” и бул. “Васил Левски”, бул. “Сливница” и ул. “Г. С. Раковски”, бул. “Сливница” и бул. “Княгиня Мария Луиза”, бул. “Сливница” и бул. “Христо Ботев”, бул. “Сливница” и ул. “Опълченска”, бул. “Княз Ал. Дондуков” и ул. “Г.С. Раковски”, бул. “Княз Ал. Дондуков” и бул. “В. Левски”, бул. “Дондуков” и ул. “Кракра”, “Дондуков” и ул. “Бяло море”,  ул. “Оборище” и бул. “В. Левски”.  На следващ етап системата ще се  автоматизира напълно.  До момента в проекта са вложени около 2 млн. лв. 

Интелигентна система за управление на трафика вече работи екпериментално в центъра на София


Дата: 05.09.2012 10:59
Източник: novinar.bg
Софтуерна програма ще позволява на служители от отдел „Пътна полиция” да контролират дистанционно светофарите в София при образуването на задръствания. В момента системата работи експериментално на пет кръстовища в центъра на града, съобщава „Монитор”.
Разработеният вариант за управление на трафика позволява на полицаите да получават информация от камерите на столичното видеонаблюдение, по която да се ориентират на кои места в центъра се образуват тапи. При струпването на автомобили, вместо да бъде изпращан регулировчик към кръстовището, ще бъдат подавани команди директно на светофара чрез софтуерната програма.
В момента по този начин се улеснява движението на пл. "Орлов мост", както на кръстовищата ул. „Георги С. Раковски” - бул. „Цар Освободител”, бул. „Васил Левски” - бул. „Цар Освободител”, ул. „Граф Игнатиев” - бул. „Васил Левски”, ул. „Георги С. Раковски” - бул. „Васил Левски”.
През следващата година предстои доразвиването на системата. Според служителите на КАТ Ръководството на пътното движение може да покрие 30 кръстовища, което ще доведе до значително облекчаване на трафика в столицата.
Регулирането, когато е координирано и се осъществява с помощна на няколко полицаи, е доста ефективно. Причината за това е, че движението е динамично, а светофарът е програмиран за всички дни по един и същ начин. Например от понеделник до петък той пуска по 30 секунди в едната посока и 15 в другата”, коментират служители на Пътна полиция.
В момента, с идването на края на отпускарския сезон и по-натоварения трафик в София, сутрин и вечер за по един час регулировчици организират "зелена вълна" по направлението от кръговото кръстовище на Четвърти километър през кръстовищата на булевардите „Г. М. Димитров”, „Симеоновско шосе” и "Никола Вапцаров" до хотел „Хемус”. След намесата на регулировчиците този маршрут се взема за около 10 минути с кола.

вторник, 1 януари 2013 г.

Демонстрират система за управление на трафика във Варна



Вторник, 6 Ноември 2012 17:38
(39)   (7)  
Американска фирма организира във Варна демонстрация на супермодерна система за управление на трафика. За целта вече са монтирани GPS-и на 3 светофарни уредби в града, на 3 автобуса и на една линейка, съобщи председателят на транспортната комисия към ОбС Иван Луков. Днес по маршрута на автобусна линия №2 ще бъде изпробван механизмът за работа на новата система. Тя е внедрена в 28 000 града по света. Доказано е, че гарантира 19% икономии на обществените превози, тъй като осигурява „зелена вълна“ за градския транспорт и автомобилите със специално предназначение, обясни още Луков. Демонстрацията, която ще започне по обяд в общинското предприятие „Автоматизирана система за регулиране и управление на движението“, вече се е провела в София и Бургас.

Близо 4 хил. шофьори в столицата ще получат фишове за неправилно паркиране

2008

Центърът за интелигентно управление на трафика бил почти изграден, съобщи зам-кметът по транспорта Велизар Стоилов. Той ще управлява 30 светофарни уредби в центъра на София.

До две седмици собствениците на автомобили, които са били заснети от инспекторите на Столичния инспекторат като неправилно паркирали, ще получат фишовете си с глоби от КАТ, съобщи директорът на инспектората Веска Георгиева, цитирана от БТА.
Заснените автомобили са близо четири хил., а фишовете ще се изпращат по местоживеене.
От есента ще започнат работа 24 мобилни екипа във всички столични райони. Екипите на Столичния инспекторат ще работят денонощно по сигнали на гражданите и ще са оборудвани с високопроходима техника за районите, където това е необходимо, обясни Георгиева.
Зам.-кметът на София по транспорта Велизар Стоилов съобщи, че до края на годината ще бъдат изградени три безконфликтни кръстовища в столицата. Първото ще улесни движението между булевардите "България" и "Иван Е. Гешов", работи се и по решение за кръстовища на булевардите "Цариградско шосе" и "Горублянско шосе".
Център ще управлява 30 светофарни уредби в централната част на града, каза още Стоилов. Центърът за интелигентно управление на трафика бил почти изграден.
30-те кръстовища, които ще се управляват от него, ще имат видеонаблюдение, сензори за струпване на автомобили и сензори за скорост.

Централизирана система за управление на светофарните уредби


25.04.2009
10:30-11:00

ул. "Будапеща" 17
София
Интересуват се > 1131
» Събитие на: Столична община
» Организатор: Столична община
» Източник: Столична община
» Достъп: свободен достъп
» Достъп на медии: да

Официално откриване

Системата обхваща 150 светофарни уредби разположени по възловите кръстовища в София и позволява централизираното им управление. В рамките на минута операторите ще могат да сменят режима на всеки един светофар обхванат от системата, в зависимост от моментното натоварване на кръстовището и да се прилагат различни режими на работа през пиковите часове. Системата дава възможност изграждане на "зелени вълни" и "зелени улици" даващи приоритет на трафика в различни посоки в зависимост от конкретния пиков час.

В помощ на операторите на светофарните уредби са инсталирани и 120 камери, който обхващат напълно 11 кръстовища. Под непрекъснато видео наблюдение и запис са кръстовищата: бул. Сливница и бул. Васил Левски, бул. Сливница и ул. Г. С. Раковски, бул. Сливница и бул. Княгиня Мария Луиза, бул. Сливница и бул. Христо Ботев, бул. Сливница и ул. Опълченска, бул. Княз Ал. Дондуков и ул. Г.С. Раковски, бул. Княз Ал. Дондуков и бул. В. Левски, бул. Дондуков и ул. Кракра, Дондуков и ул. Бяло море, Дондуков и ул. Злетово, ул. Оборище и бул. В. Левски. Получаваната визуална информация осигурява възможност на диспечерите да взимат решения продиктувани от конкретната ситуация и ще подпомагат управлението на движението. Съхраняването на получаваната информация дава възможност за последваща обработка с цел извличане на статистически данни или справки за събития. Използваната технология е съвместима със системата за видео наблюдение на пътните нарушения на КАТ и позволява лесен обмен на видео информация в двете посоки. Това ще даде допълнителна възможност на органите на реда да следят за извършени нарушения на обществения ред и на закона за движение по пътищата и да санкционират съответните нарушители.