МВР дебне с 350 камери в София
Триста и петдесет полицейски камери снимат на публични места в центъра на София, обясняват експертите от СДВР. Няма статистика колко са снимачките в частни домове, магазини и офиси, но е ясно, че те са много повече.По десетки улици и булеварди са поставени табели, които информират минувачите, че навлизат в зона, която е под постоянно видеонаблюдение.
Полицейската система на открито в столицата стартира през 2005 г. със 135 камери, като постоянно обсегът на обективите се разширява.
Паралелно от общината пуснаха в действие своя програма за наблюдение в училища, детски градини и районите около тях. Отделна система от камери работи на всяка станция по двата лъча на метрото. Трите системи са автономни, но при необходимост криминалистите без проблем използват записите от общинските.
Според шефа на видеонаблюдението в СДВР Мирослав Ташев престъпността в наблюдаваните обществени места е спаднала със 72%, а 90 от всеки 100 случая на закононарушения се разкриват.
Но разкриваемостта на апашите, хванати с помощта на камери в частни обекти, съвсем не е толкова голяма. Статистика за нея няма.
Съществен е приносът на полицейските камери при залавянето на крадени коли. Всяка регистрационна табела се снима при навлизането на автомобила в наблюдаваната зона и компютър сравнява номера с базата данни на МВР за издирвани возила. И автокрадците, и джебчиите, и уличните дилъри на дрога вече заобикалят зоните за наблюдение по улиците и парковете.
Няколко частни охранителни фирми също са изградили свои системи за видеонаблюдение в банкови офиси, молове, хипермаркети и много други обществени места. Гардовете с охота предоставят на МВР видеокадрите.
Няма пречка за присъда по снимки
Записите от камери са годно доказателство за осъждане на крадците, показа допитване на "Труд" до съдии.Проблемът е, че след като бъдат "хванати" от снимачката, престъпниците рядко биват разпознати. Основните причини за това са две според съдиите - слаба оперативна работа на МВР и лошо качество на видеото.
Юристите отдавна са преодолели споровете дали заснетото от охранителната апаратура в магазини и бензиностанции може да се използва в съда. Още повече че фактът, че даден обект е под видеонаблюдение, се обявява по правило на видно място и не може да се твърди, че някой снима гражданите без знанието им.
Проблемите идват от това как са получени записите от представителите на властта. Най-често охраната на магазина ги дава на полицията с протокол за доброволно предаване, но понякога униформените просто правят презапис. Тогава се налага в съда да бъде изслушан човекът, презаписал видеото, за да се гарантира, че няма злоупотреби.
На теория няма пречка някой да бъде осъден за кражба само въз основа на записи от охранителна камера. На практика обаче в повечето случаи заснетото трябва да е подкрепено и от свидетелски показания в съда, а такива няма.
Често възникват и спорове дали датата и часът на записа са коректни.
В много случаи дребните кражби - например когато някой е мушнал един шоколад в джоба си, не се приемат за престъпление поради малозначителност.
Само с глоба от 100 до 300 лв. се разминават крадците, хванати за първи път.
Условието е откраднатото да е на стойност до две минимални работни заплати или 620 лева от Нова година. Освен това те трябва да са върнали или възстановили отнетото. Ако обаче бъдат хванати да крадат в следващата една година, ги чака присъда - затвор.
Апашки "очи" по банкоматите
На всички банкомати в страната са монтирани камери, които да пазят картодържателите от кражби. Това се знае отдавна.Но ако с помощта на тия камери от шест месеца насам някъде из България е заловен поне един апаш, то това е останало неизвестно на пресата у нас.
Затова пък неотдавна се разбра, че самите апаши монтират камери в реклами върху банкоматите. Те снимат, докато законопослушните граждани въвеждат пинкодовете в банковите си карти.
"Тия камери са незабележими с просто око, много фино са направени", разкрива инспектор от криминалната полиция.
Невидимите снимащи устройства са хит сред измамниците. С тяхна помощ не един пинкод е откраднат и не една дебитна карта е източена за неприятна изненада на притежателя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар