Публикувана: Събота, 10-ти Март 2012, автор(и): Румяна Дeнчeва
Заможният българин - от голям град, от 35- до 47-годишен, изкарва по 3 милиона лева годишно
До 2 май се обявяват доходите за миналата година пред данъчните.
Работещ в рекламния, консултантския и развклекателния бизнес, адвокат, лекар, зъболекар или зъботехник. На възраст между 35 и 47 години, мъж, живеещ в голям град, най-често собственик на компания, регистрирана като едноличен търговец. Среден доход за миналата година - 3 милиона лева преди облагане с данъци.
Така експерти от Националната агенция за приходите нарисуваха за "24 часа" портрета на заможния българин.
Преди дни от ведомството съобщиха, че най-високият засега данък е платен от бургазлия, който официално отчел пред данъчните доход от 11,7 млн. лева за 2011 г. Става дума за едноличен търговец, който през 2010 г. изкарал под 10 млн. лв., но тогава се наредил едва на 56-о място.
Досега декларации за доходите са подали 70 000 човека, като тези в топ 40 са декларирали общ доход от над 140 млн. лева. Сред тях има и дами, като средният им доход е между 1 и 5 млн. Една от тях се нарежда на трето място сред заможните българи, обявили заработените пари до този момент.
Първите 20 души от списъка на заможните са столичани. Плътно след тях са с адресни регистрации в Смолян, Пазарджик и Пловдив.
Рекордните 50 млн. лева доход от наеми до 10 февруари са обявили собственици главно на реституирани имоти в големи градове и курорти, научи "24 часа".
Експерти, обработвали данъчните декларации, доверяват, че доходите на заможните българи най-често идват от дейност като едноличен търговец в изброените области. Така новите богаташи се изместват от финансовите услуги, застраховането и счетоводството към консултирането и рекламата, казват запознати. Те споделят и други любопитни щрихи от портрета на богатите данъкоплатци.
Най-често притежават собствена къща, обикновено в кварталите на големите градове, където налозите са най-високи. На тяхно име се водят няколко автомобила – джип или мощни коли от повечето известни марки. Вече нямало само предпочитания към мерцедес или ауди.
Част от богатите притежавали и яхти, повечето от които били на стойност около 10 млн. лв. Освен че плащали данък за тях повечето ги държали закотвени на пристани срещу наем.
Фирмите на едрите данъкоплатци - физически лица, обикновено били на печалба. Почти изчезнала практиката от минали години, когато данъчните установявали, че собственикът има големи доходи, а фирмата му отчита загуба.
Допълнителни приходи от наеми, най-често от апартаменти и къщи, получени при реституция, допълвали доходите от основната им дейност. Експерти споделят, че имало случаи, в които парите от наема били повече от другите доходи.
Някои от заможните българи отчитали и доходи от чужбина. Според експерти поне първите 10 от топ 40 имали такива. Най-често те били също от собственост в други държави. Близо 60% от заможните отчитали и пари от хонорар, платен им от чужда компания, базирана у нас.
При ревизии богатите данъкоплатци доказвали освен приходи и големи разходи главно в чужбина.
Децата на богатите обикновено учели зад граница, като разходите по тях били също надлежно доказвани.
Данъчните признават, че след техните акции от въздуха и честите проверки тази година рязко е паднал броят на хората, които пробват да водят жилището, вилата или автомобила като фирмена собственост и така да пестят от данъци, намалявайки дохода за облагане с фирмени разходи.
Повечето заможни данъкоплатци се издължавали до февруари, за да ползват отстъпка от налога. Те изпращали документите предимно по интернет, подписани с електронен подпис, споделят още инспекторите.
Някои си имат личен данъчен
Над 800 вече са заможните у нас, които имат личен данъчен испектор, научи "24 часа". Преди две години НАП създаде специално звено, в което данъчни инспектори обслужват заможни българи. Критерият е поне 300 000 лева годишен доход. Експерти дори обмисляли да вдигнат „летвата" за влизане в клуба на богатите.
Личният данъчен съветва всеки от членовете на фамилията кой режим на данъчно облагане да избере, като прави сравнителни таблици за ставките у нас и в посочени от клиента държави. Той тълкува данъчни казуси, посочва размерите на облекченията, които могже да бъдат използвани, попълва фомуляри и образци, изпраща напомнителни писма за срокове.
За да няма изместване на лоялността от хазната към "зачисления" клиент, документите задължително се преглеждат от висшестоящи инспектори и минават през началника на дирекция „Големи данъкоплатци", разказват източници от НАП.
Личният данъчен помага и при проверки и ревизии. Те не може да бъдат избегнати от него, защото се извършват от хора от други отдели, освен това се определят на случаен принцип чрез софтуер. Личният данъчен обаче е полезен, тъй като е дал съвет кои документи колко да се съхраняват и какви правила да се спазват, за да няма нарушения. (24часа)
Чакат 800 милионери да обявят доходите си
371 000 са обявили доходи над 100 000 лева за 2011 г., сочи статистиката на приходната агенция. Очакванията са общо над 500 000 българи да декларират в НАП какво са заработили през миналата година. Прогнозата е близо 800 човека да обявят над 1 млн. лв. 708 души официално декларираха над 100 000 лв. до 10 февруари заради 5% отстъпка.
Данъчни експерти прогнозираха за "24 часа", че броят на официалните милионери няма да достигне рекордите от минали години, а ще е по-малък.
Истински бум бе регистриран през 2010 г., когато 1673-ма българи декларираха доход в данъчното над 1 млн. лв. През 2009 г. само 28 българи признаха, че са изкарали над тази сума. Година по-рано бяха 87. Експерти обясниха, че причина за увеличението от близо 60 пъти не са големи печалби, а кризата.
Много предприемачи закъсали и били принудени да продадат бизнеса си. Получените пари се появиха в личните им данъчни декларации като доход на физическо лице.
Средно на година около 530 000 души обявяват доходи пред данъчните. От приходната агенция припомнят, че срокът за деклариране и плащане е 2 май.
Най-парадоксално забогателите бяха фалирали бизнесмен, които продават акции, дялове или целите компании и обявяват парите от тях като личен доход. Тази година данъчни експерти прогнозират, че техният брой ще е по-малък в сравнение с миналата година. (24часа)
Няма коментари:
Публикуване на коментар