Публикувана: Понеделник, 12-ти Март 2012, автор(и): 24 часа онлайн; прочитания: 1039; коментари: 0
Има лек ръст на повишение на кражбите от банкомати. Това съобщи Надя Петрова-Серафимова от отдел „Икономическа полиция" при Главна дирекция „Криминална полиция" пред "Фокус".
Най-голяма концентрация на кражби от банкомати има в столицата. В София банкоматите са най-много, както и картодържателите и има избор на уязвими места за тази дейност.
Други такива райони са курортите, посещавани от туристи чужденци или пък зад граница.
Други такива райони са курортите, посещавани от туристи чужденци или пък зад граница.
В повечето случаи, контингентът не е специализиран само в тази дейност, а наред с нея извършва и други по вид криминални престъпления, например търговия и разпространение на наркотици, проституция, грабежи и т.н., обясни Петрова-Серафимова.
Групите са със строга йерархична структура. Отделни звена извършват определени дейности и рядко се познават с останалите. Едни скимират картите, други изготвят пластиките, трети сглобяват скимерите, четвърти „източват" картите.
Други пък се занимават с търговията на информацията и покупко-продажбата на скимерите.
Основен съвет с цел превенция е гражданите да не използват „подозрителни" банкомати, поставени на безлюдни места, без охрана и наблюдение.
Бъдете нащрек за монтирани в близост до банкомата средства за наблюдение, вгледайте се за направени промени по него, които изглеждат съмнително. Не използвайте банкомати, около които се навъртат съмнителни субекти, съветва Петрова-Серафимова. Почти всички банки в България предлагат услугата „sms известяване", както за постъпления, така и за тегления.
С такъв sms картодържателят се уведомява своевременно за извършвани транзакции с неговата карта. И в случай, че друг оперира с нея, веднага може да бъде сезирана банката издател и да бъде блокирана.
Ако картата бъде задържана от устройството, не приемайте помощ от случайни минувачи, а се свържете с вашия картоиздател. Трябва да бъдете внимателни и в много от случаите, когато търсите телефонния номер, защото често залепения на самия банкомат, е поставен от престъпниците и в случай, че се обадите на него, те ще се опитат да разберат ПИН-кода ви, обясни инспекторът от „Икономическа полиция".
Най-често на АТМ и по-рядко на ПОС терминали се копират данните от банкови карти на картодържателите, чрез т.нар. скимери. Тези устройства записват информацията от т.нар. "Трак-2", втората от трите пътечки върху магнитната лента, върху която се съхранява банкова информация в буквено-цифрово изражение.
Вече копирани същите данни се пренасят на подобна лента върху т.нар. "бяла пластика" - пластмасова заготовка с вида и формата на банкова карта. Същевременно следва да е установен и ПИН кодът на съответната банкова карта.
Той се „добива" по няколко начина, най-често се записва от камера с батерия и памет, синхронизирана по време с копиращото устройство, монтирано на „устата" на банкомата. Така вече изготвената бяла пластика с нанесената информация на нея върху магнитна лента и установеният ПИН код позволяват теглене на пари, обясни Надя Петрова-Серафимова.
Технологиите се променят. Скимерите са снабдени с по-добри камери, с по-добра разделителна способност за доброто качество на записа на ПИН-кода, по-добра синхронизация с копиращото устройство, за да няма загуба на информация и по-малко „фири".
Копираните данни се предават от разстояние, паметта им е с голям обем, а батериите са по-мощни и издържат до 72 часа и повече в работен режим. Улеснено е максимално поставянето и демонтажът на скимерите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар